Laurence Olivier Award: le candidature

News

Scritto da: Redazione • 26 Marzo 2013
Sei in:  / Home / News / Laurence Olivier Award: le candidature

Sono state rese note le nomination all’edizione 2013 dei "Laurence Olivier Award", i premi del teatro britannico. Nella categoria musical spicca "Top Hat" che ne colleziona 7, seguito da "Sweeney Todd" con 6. La novità "The Bodyguard" ne conquista 4, menrtre l’altra novità dell’anno, il musical delle Spice Girls "Viva Forever" resta completamente a bocca asciutta. La premiazione avrà luogo il 28 aprile prossimo alla Royal Opera House. Ma ecco l’elenco completo delle candidature:

 

Best Actor
Rupert Everett for The Judas Kiss (Apollo Theatre)
James McAvoy for Macbeth
Mark Rylance for Twelfth Night
Rafe Spall for Constellations
Luke Treadaway for The Curious Incident of the Dog in the Night-Time

Best Actress
Helen Mirren for The Audience
Hattie Morahan for A Doll’s House
Billie Piper for The Effect
Kristin Scott Thomas for Old Times

Best Actor in a Supporting Role
Paul Chahidi for Twelfth Night (Apollo Theatre)
Richard McCabe for The Audience
Adrian Scarborough for Hedda Gabler
Kyle Soller for Long Day’s Journey Into Night

Best Actress in a Supporting Role
Janie Dee for NSFW
Anastasia Hille for The Effect
Cush Jumbo for Julius Caesar (Donmar Warehouse)
Helen McCrory for The Last of the Haussmans
Nicola Walker for The Curious Incident of the Dog in the Night-Time

Mastercard Best New Play
Constellations
The Audience
The Curious Incident of the Dog in the Night-Time
This House

Best Director
Stephen Daldry for The Audience
Marianne Elliott for The Curious Incident of the Dog in the Night-Time
Jeremy Herrin for This House
Simon McBurney for The Master And Margarita

Best Actor in a Musical
Michael Ball for Sweeney Todd
Alex Bourne for Kiss Me, Kate
Tom Chambers for Top Hat
Will Young for Cabaret

Best Actress in a Musical
Heather Headley for The Bodyguard
Imelda Staunton for Sweeney Todd
Summer Strallen for Top Hat
Hannah Waddingham for Kiss Me, Kate

Best Performance in a Supporting Role in a Musical
Adam Garcia for Kiss Me, Kate
Debbie Kurup for The Bodyguard
Siân Phillips for Cabaret
Leigh Zimmerman for A Chorus Line

Best New Musical
Loserville
Soul Sister
The Bodyguard
Top Hat

Best Revival
Long Day’s Journey Into Night
Macbeth
Old Times
Twelfth Night (Apollo Theatre)

Best Musical Revival
A Chorus Line
Cabaret
Kiss Me, Kate
Sweeney Todd

Best Entertainment and Family
Cinderella (St James Theatre)
Goodnight Mister Tom
Hansel And Gretel
Room On The Broom

White Light Award for Best Lighting Design
Paul Anderson for The Master And Margarita
Paule Constable for The Curious Incident of the Dog in the Night-Time
Lee Curran for Constellations
Mark Henderson for Sweeney Todd

Best Sound Design
Ian Dickinson for The Curious Incident of the Dog in the Night-Time
Paul Groothuis for Sweeney Todd
David McSeveney for Constellations
Gareth Owen for Top Hat

Best Costume Design
Bob Crowley for The Audience
Jon Morrell for Top Hat
Jenny Tiramani for Twelfth Night
Anthony Ward for Sweeney Todd

XL Video Award for Best Set Design
Hildegard Bechtler for Top Hat
Miriam Buether & Wang Gongxin for Wild Swans
Bunny Christie & Finn Ross for The Curious Incident of the Dog in the Night-Time
Tim Hatley for The Bodyguard

Best New Dance Production
Aeternum by the Royal Ballet at the Royal Opera House, choreographed by Christoper Wheeldon
Cacti by Nederlands Dans Theatre 2 at Sadler’s Wells, choreographed by Alexander Ekman
A Streetcar Named Desire by Scottish Ballet at Sadler’s Wells

Outstanding Achievement in Dance
Lez Brotherston for the set and costumes for Matthew Bourne’s Sleeping Beauty, New Adventures at Sadler’s Wells
ILLfor Abilities company in Breakin’ Convention at Sadler’s Wells
Marianela Nunez for Aeternum, Diana & Actaeon and Viscera, The Royal Ballet at the Royal Opera House

Best Theatre Choreographer
Scott Ambler for Chariots Of Fire
Bill Deamer for Top Hat
Scott Graham & Steven Hoggett for The Curious Incident of the Dog in the Night-Time
Stephen Mear for Kiss Me, Kate

Outstanding Achievement in an Affiliate Theatre
Caroline Horton for You’re Not Like The Other Girls Chrissy at the Bush Theatre
The production of Red Velvet at the Tricycle Theatre
The season of new writing at the Royal Court Upstairs
Kate Bond and Morgan Lloyd for You Me Bum Bum Train, presented by Theatre Royal Stratford East

Best New Opera Production
Billy Budd, English National Opera at the London Coliseum
Caligula, English National Opera at the London Coliseum
Einstein On The Beach at the Barbican Theatre
La Traviata, English National Opera at the London Coliseum

Outstanding Achievement in Opera
Edward Gardner for his conducting of The Flying Dutchman and Billy Buddat the English National Opera, London Coliseum
Bryan Hymel for his performances in Les Troyens, Robert Le Diable andRusalka at the Royal Opera House
Music Theatre Wales for In the Locked Room/Ghost Patrolat the Linbury Theatre, the Royal Opera House
The Stage Management teams at English National Opera, London Coliseum and the Royal Opera House

BBC Radio 2 Audience Award
Billy Elliot The Musical
Matilda The Musical
The Phantom Of The Opera
Wicked

Special Award
As previously announced, two special awards will be given to director/choreographer Gillian Lynne and playwright Michael Frayn.

ISCRIVITI ALLA NEWSLETTER, Resta aggiornato sulle ultime notizie dal mondo del musical.

©2019 MUSICAL.IT - C.F. 02634550400 - P.I. 13258930158